Ceny energii wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, by w przyszłości coś miało się w tej kwestii zmienić. Już teraz koszty energii stanowią sporą część domowego budżetu. Niestety często sami jesteśmy sobie winni, gdyż to jak korzystamy z naszego domu zwiększa nasze wydatki na energię. Poniżej zamieściliśmy siedem sposobów, na szybkie i łatwe marnowanie energii oraz kilka pomysłów, w jaki sposób system inteligentnego domu może pomóc Ci zmniejszyć wydatki.






1. Nie używaj dimmerów



W dzisiejszych czasach oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu. Kiedyś wystarczało kilka słabych żarówek, w dzisiejszych czasach stosujemy wiele różnych źródeł światła, zarówno energooszczędne żarówki LED, ale również lampy halogenowe dużej mocy. Lampy tego typu dają mocne światło i doskonale nadają się do oświetlenia salonu czy stołu kuchennego, ale też zużywają sporo energii. A przecież nie zawsze potrzebujemy aż tyle światła.

Inteligentne regulatory natężenia światła (dimmery) GRENTON, pozwolą Ci jednym ruchem ręki dostosować oświetlenie do Twoich aktualnych potrzeb. Dzięki zmniejszeniu natężenia światła o połowę, zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt złotych na każdej żarówce.
 
2. Pozostawiaj włączone lampy



Pozostawienie włączonej lampy w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa, jest jednym z najefektywniejszych sposobów marnotrawienia pieniędzy. W przeciętnym polskim domu koszt energii zużywanej przez niepotrzebnie włączone lampy to nawet 20% łącznych kosztów oświetlenia!

Oczywiście ciągłe włączanie i wyłączanie lamp np. na korytarzu może być uciążliwe, ale tu właśnie przychodzą z pomocą systemy inteligentnego domu. Dzięki czujnikom ruchu i inteligentnemu sterowaniu, system taki błyskawicznie włączy lampę gdy zajdzie taka potrzeba i wyłączy ją samoczynnie gdy opuścisz pomieszczenie.

3. Nie zamykaj rolet, gdy wieje mroźny wiatr



Nawet najlepsze i najszczelniejsze okna nie zapewnią takiej izolacji, jak ściana budynku. A wiejący zimowy wiatr powoduje jeszcze większą ucieczkę energii. Jeżeli Twój dom wyposażony jest w rolety zewnętrzne, to najlepszym sposobem ograniczenia strat energii jest ich zamknięcie, gdy wieczorem wieje zimny wiatr.

System inteligentnego domu GRENTON zamknie za Ciebie rolety wieczorem, gdy temperatura spada, zmniejszając tym samym straty energii. Ale nie wszyscy lubimy, gdy wszystkie rolety są zamknięte. Możesz więc tak skonfigurować system GRENTON, by zamknął rolety tylko w tych pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Co więcej, GRENTON może monitorować kierunek wiatru i zamknąć rolety tylko z tej strony domu, która najbardziej narażona jest na podmuchy zimnego wiatru.

4. Ogrzewaj nieużywane pomieszczenia przez cały dzień



Ogrzewanie wszystkich pomieszczeń przez cały czas to strata pieniędzy, bo przecież każdym domu są pomieszczenia, w których przebywa się tylko w określonych godzinach. Po co ogrzewać salon w środku nocy skoro nikt tam nie przebywa? Obniżenie temperatury o 2-3 stopnie w skali roku pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. A gdy wychodzisz z domu do pracy, można czasowo obniżyć temperaturę w całym domu.

Dzięki funkcji harmonogramu, inteligentny system GRENTON będzie całkowicie automatycznie zarządzał temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach obniżając temperaturę w pomieszczeniach, które w określonych porach dnia i nocy nie są wykorzystywane. Nie ma jednak nic gorszego niż powrót z pracy do zimnego domu! Oczywiście GRENTON zadba o Twój komfort i uruchomi ogrzewanie odpowiednio wcześniej, by dom przywitał Cię ciepłem.

5. Nigdy nie wyłączaj wentylacji mechanicznej



Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie, które w znakomitym stopniu może poprawić efektywność energetyczną budynku. Zwłaszcza, gdy jej elementem jest rekuperator. Z drugiej jednak strony, pracujące ciągle wentylatory centrali wentylacyjnej zużywają całkiem sporo energii. A przecież gdy nie ma Cię w domu, nie trzeba aż tak intensywnie przewietrzać pomieszczeń. Obniżenie mocy wentylatorów podczas Twojej nieobecności lub czasowe ich wyłączenie może przynieść spore oszczędności.

Inteligentny system GRENTON jest doskonałym uzupełnieniem mechanicznej wentylacji. Gdy przełączysz inteligentną instalację w tryb nieobecności, system może automatycznie obniżyć wydajność wentylacji lub sterować nią w trybie interwałowym tzn. włączając ją co jakiś czas by przewietrzyć pomieszczenia.

6. Pozostawiaj podłączone ładowarki telefonów i laptopów



Wydawać się może, że ładowarka telefonu pozostawiona w gniazdku zużywa niewiele energii. Ale pamiętaj o tym, że w domu masz wiele takich urządzeń. Gdy zliczysz wszystkie urządzenia w trybie „stand by” a także ładowarki telefonów i laptopów i ekspres do kawy, okaże się, że w ciągu roku zużywają one całkiem sporo energii. By zaoszczędzić i być ekologicznym, należałoby codziennie wyłączać z gniazdek wszystkie ładowarki i urządzenia RTV. Niestety, kto ma na to czas?

W budynkach wyposażonych w inteligentną instalację GRENTON sprawa jest o wiele prostsza. Dzięki wydzieleniu obwodów, które mogą być wyłączane podczas nieobecności i sterowaniu ich z systemu automatyki budynkowej, zostaną one wyłączone z chwilą gdy wyjdziesz z domu. Pozostałe obwody, które zasilają odbiorniki których nie można wyłączyć (np. lodówka), pozostaną w tym czasie włączone.

7. Nie wyłączaj telewizora



Ile razy zdarzyło Ci się pozostawić włączony telewizor i pójść do ogrodu na dłuższy czas? W przeciętnym polskim domu telewizor jest włączony niepotrzebnie przez aż 1.5h dziennie! W skali roku oznacza to kolejne kilkadziesiąt kWh niepotrzebnie zużytej energii.

Jednym z modułów systemu Grenton jest moduł inteligentnego pilota IR, który może wyłączyć telewizor za Ciebie, gdy tylko zauważy, że w salonie nie ma nikogo przez dłuższy czas.