• Integracje z innymi systemami

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie dom bez instalacji alarmowej, monitoringu i innych systemów. I nie ma się co dziwić, bo są to podstawowe zabezpieczenia domu - bez nich ani rusz. Wideodomofon, jak i inne systemy także są przydatne w życiu.  Ale to minimum. Wysokiej jakości system alarmowy z monitoringiem już sam w sobie zapewnia spore bezpieczeństwo. Gdy jednak zdecydujesz się również na instalację inteligentnego systemu GRENTON, połączyć obydwie instalacje w jeden, wspólnie działający system i zamienić swój dom w prawdziwą twierdzę. W jaki sposób można podłączyć obydwa systemy?

Przechwytywanie(1).PNG

System alarmowy a inteligentny dom

System alarmowy i inteligentną instalację można zintegrować na dwa sposoby: z wykorzystaniem specjalnego modułu interfejsu lub wykorzystując wejścia/wyjścia binarne. Pierwszy sposób daje nieco większe możliwości, lecz wymaga centrali alarmowej wyposażonej w odpowiedni interfejs, zgodny z systemem alarmowym. Drugi sposób jest o tyle prosty, że wykorzystuje standardowe wejścia/wyjścia sygnalizacyjne centrali alarmowej, przez co można wykorzystać właściwie dowolną centralę, byle tylko miała kilka wejść/wyjść, które możemy wykorzystać do podłączenia z systemem inteligentnego domu.

Bez-nazwy-5-.png

Co daje integracja?

Po co integrować instalację alarmową z instalacją inteligentnego budynku? Odpowiedź jest prosta: by jeszcze lepiej wykorzystać możliwości obydwu systemów. Dzięki integracji, system inteligentnego domu staje się swego rodzaju modułem wykonawczym dla centralki alarmowej, który może reagować według dowolnego scenariusza. A to samo w sobie daje ogromne możliwości i przede wszystkim zwiększa komfort na co dzień. Gdy wychodząc z domu aktywujesz alarm przy pomocy panelu alarmu, centrala alarmowa prześle informację do systemu inteligentnego domu, a ten zgodnie z ustalonym scenariuszem wyłączy wszystkie lampy i niepotrzebne odbiorniki prądu, zamknie wszystkie rolety oraz główny zawór wody i gazu. Możliwa jest również odwrotna sytuacja - gdy przełączysz system inteligentnego domu w tryb nieobecności, ten automatycznie uzbroi centralkę alarmową.

Gdy uruchomi się alarm włamaniowy, zintegrowany system pokaże w pełni swoje możliwości. Aktywacja alarmu nie tylko uruchomi syrenę i wyślę powiadomienie, ale również włączy oświetlenie ogrodu i całego domu, ułatwiając tym samym interwencję policji czy firmy ochroniarskiej. Podobnie w przypadku alarmu pożarowego, system inteligentnego domu zwiększy bezpieczeństwo włączając oświetlenie i np. otwierając drzwi zewnętrzne.

Bez-nazwy-6-.png

Ostatnio dość często słyszy się o włamaniach przy pomocy gazu usypiającego. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy dom wyposażony jest w wentylację mechaniczną, gdyż złodziej może wpuścić gaz do czerpni powietrza znajdującej się z reguły w ogrodzie, który przez kanały wentylacyjne zostanie rozprowadzony po całym domu usypiając domowników. Inteligentny system GRENTON zabezpieczy Cię przed takim zagrożeniem. Po otrzymaniu sygnału z czujki gazu usypiającego, natychmiast wyłączy wentylację uniemożliwiając dostanie się gazu do pomieszczeń oraz oczywiście przekaże do centrali alarmowej polecenie włączenia alarmu.