• Sterowanie wentylacją i klimatyzacją

Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie, które w znakomitym stopniu może poprawić efektywność energetyczną budynku. Zwłaszcza, gdy jej elementem jest rekuperator. Z drugiej jednak strony, pracujące ciągle wentylatory centrali wentylacyjnej zużywają całkiem sporo energii. A przecież gdy nie ma Cię w domu, nie trzeba aż tak intensywnie przewietrzać pomieszczeń. Obniżenie mocy wentylatorów podczas Twojej nieobecności lub czasowe ich wyłączenie może przynieść spore oszczędności.


Inteligentny system GRENTON jest doskonałym uzupełnieniem mechanicznej wentylacji. Gdy przełączysz inteligentną instalację w tryb nieobecności, system może automatycznie obniżyć wydajność wentylacji lub sterować nią w trybie interwałowym tzn. włączając ją co jakiś czas by przewietrzyć pomieszczenia.

Bez-nazwy-3-.png

Zawsze odpowiednia temperatura i świeże powietrze.

W budynku mieszkalnym energia zużywana jest przede wszystkim na ogrzewanie, klimatyzację, oświetlenie i wentylację. I w każdym z tych obszarów inteligentny system może pomóc w zmniejszeniu wydatków na energię poprzez bardziej efektywne sterowanie. Przykładowo system inteligentnego domu pozwala w niezwykle precyzyjny sposób regulować temperaturę poszczególnych pomieszczeń, dopasowując ją do pory dnia i tygodnia. A czasowe obniżenie temperatury pomieszczenia już o 2-3 stopnie przekłada się na zauważalny spadek zużycia energii.

Bez-nazwy-1-.png
Ktoś oczywiście może powiedzieć, że przecież istnieją sterowniki ogrzewania czy klimatyzacji, które również realizują podobne funkcje. I będzie miał rację. Jednak problem w tym, że tylko inteligentny budynek umożliwia pełną integrację wszystkich systemów i czujników znajdujących się w domu oraz stworzenie najbardziej optymalnych scenariuszy, co przynosi oszczędności na poziomie niemożliwym do osiągnięcia przy pomocy standardowych sterowników ogrzewania czy klimatyzacji.


Gdy do systemu inteligentnego domu podłączymy nie tylko ogrzewanie, ale również klimatyzację, rekuperator i rolety, wystarczy stworzyć odpowiednie reguły by wszystkie te systemy zaczęły współdziałać. Dla przykładu, gdy wychodzisz z domu, system GRENTON obniży temperaturę w całym budynku a po pewnym czasie zmniejszy intensywność wentylacji, włączając ją jedynie okresowo. Na jakiś czas przed Twoim powrotem, GRENTON automatycznie przywróci dom do poprzedniego stanu, by powitał Cię ciepło i przytulnie.

 

Funkcjonalny czujnik wilgotności

Włączy nawilżanie w systemie wentylacji by powietrze nie było zbyt suche i zwiększy wentylację w łazience gdy wilgoci będzie zbyt dużo.