Ile kosztuje przeciętny system inteligentnego domu?

Systemy inteligentnych domów różnią się między sobą cenowo. Wszystko zależy bowiem od tego, jak bardzo rozbudowany ma być system i jakimi funkcjami ma sterować. Tworząc system Grenton, staraliśmy się maksymalnie zoptymalizować koszty modułów, ale nie kosztem jakości. Inwestycja w inteligentny dom bądź mieszkanie zwraca się podczas eksploatacji.

Prosty system inteligentnego budynku, realizujący podstawowe funkcje, to wydatek około 2000-3000zł. Na systemy inteligentnego domu o pełnej funkcjonalności należy przeznaczyć od 6000-12000zł.

Warto jednak pamiętać, że nawet najprostsza inteligentna instalacja zdecydowanie zwiększa komfort i oszczędności. Inteligentne instalacje i systemy sterowania pozwalają sprawnie zarządzać praktycznie całym domem.

Czy jest sens instalować taki system w małym mieszkaniu?


Inteligentne mieszkanie? Czemu nie! Inteligentny budynek to nie tylko rozbudowane systemy w wielkich rezydencjach. Systemy inteligentnych domów z powodzeniem zastosować można także w małych mieszkaniach.

Dzięki możliwości zaawansowanego sterowania oświetleniem, ogrzewaniem oraz kinem domowym, systemy tego typu w ogromnym stopniu poprawiają komfort i przynoszą wymierne oszczędności.

Dzięki temu, że Grenton udostępnia bardzo małe moduły bezprzewodowe, instalacja w gotowych apartamentach jest łatwa i nie wymaga dokonywania żadnych zmian w instalacji elektrycznej. Systemy inteligentnego domu Grenton stanowią gwarancję najwyższej jakości!

Na jakim etapie budowy powinienem podjąć decyzję o wyborze inteligentnego domu?


Im wcześniej taka decyzja zostanie podjęta, tym mniejsze będą ograniczenia i łatwiej będzie wybrać najlepszy system inteligentnego domu.

Optymalnym rozwiązaniem jest przygotowanie projektu instalacji elektrycznej w architekturze „gwiazdy” z obwodami zakończonymi w szafie sterowniczej. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala odłożyć wybór konkretnego systemu na później, ale w razie potrzeby umożliwia uruchomienie instalacji w klasycznej formie, bez modułów inteligentnego domu.

Czy mogę zainstalować system inteligentnego domu już po ukończeniu budowy lub remontu?


Tak. Możesz łatwo i bezinwazyjnie zainstalować system inteligentnego domu w już ukończonym budynku.

System Grenton udostępnia zarówno moduły na szynę DIN, przeznaczone do instalacji w szafach rozdzielczych, jak i moduły bezprzewodowe, które instalowane są bezinwazyjnie w puszkach instalacyjnych, więc nie wymagają żadnych zmian w instalacji budynku i uciążliwych prac budowlanych.

Przy ich pomocy łatwo zainstalujesz system również w już zamieszkałych budynkach lub apartamentach.

Czy muszę decydować się na konkretny system już na etapie projektu?


Jeżeli projekt instalacji oparty będzie o architekturę „gwiazdy”, w której zakończenia wszystkich obwodów znajdują się w jednej lub kilku szafach rozdzielczych, gdzie instalowane są moduły na szynę DIN, decyzję o wyborze systemu konkretnego producenta można podjąć w zasadzie na kilka tygodni przed planowanym wprowadzeniem.

Zdecydowana większość dobrych systemów inteligentnego domu jest projektowana pod kątem takich właśnie instalacji. Jaki system wybrać? Oczywiście system inteligentnego domu Grenton! Sprawdź, jak proste jest projektowanie inteligentnych instalacji.

Jak przygotować projekt instalacji elektrycznej dla potrzeb inteligentnego domu?

Przygotowując instalację elektryczną należy przede wszystkim zastanowić się, jakie funkcje ma realizować nasz inteligentny dom teraz i w przyszłości oraz jakiej instalacji potrzebuje wybrany przez nas system. Dopiero wtedy można rozpocząć samo projektowanie elektryki w domu.

Idealnym rozwiązaniem jest instalacja, w której moduły inteligentnego domu instalowane są w centralnej szafie sterowniczej, gdzie znajdują się zakończenia wszystkich obwodów elektrycznych. Rozwiązanie to jest tylko z pozoru droższe, gdyż w przeliczeniu na wejście/wyjście moduły na szynę DIN są po prostu tańsze.

Inteligentna instalacja elektryczna to również gwarancja oszczędności w późniejszych latach.

Czy instalację systemu Grenton może dokonać dowolny elektryk?


Każdy elektryk może przygotować instalację elektryczną i niskonapięciową dla potrzeb systemu Grenton i zainstalować gotowe moduły.

Sama konfiguracja systemu jest równie prosta, jak instalacja routera WiFi, więc nie trzeba być inżynierem, by zainstalować system Grenton. Przy bardziej rozbudowanych instalacjach, sugerujemy jednak skorzystanie z usług certyfikowanego instalatora Grenton, który na pewno zaproponuje wiele ciekawych rozwiązań konfiguracyjnych.

A może Twój zaufany elektryk byłby zainteresowany bezpłatnym szkoleniem na certyfikowanego instalatora Grenton?

Czy będę mógł samodzielnie konfigurować system Grenton?


Tworząc system Grenton, szczególną uwagę zwracaliśmy na to, by był on bardzo łatwy w konfiguracji, ale jednocześnie dawał ogromne możliwości.

Częścią systemu Grenton jest bardzo intuicyjny konfigurator Grenton Object Manager. Dzięki niemu, w kilka chwil spowodujesz, że system będzie działał dokładnie tak, jak chcesz. Możesz sam zainstalować system od początku do końca albo zlecić wstępną konfigurację certyfikowanemu instalatorowi Grenton, a potem samodzielnie dokonywać zmian w konfiguracji systemu Twojego inteligentnego domu.

Na pewno nie musisz być inżynierem informatykiem, by zainstalować system Grenton. Twój dom lub mieszkanie mogą łatwo stać się inteligentnym budynkiem. Sprawdź, jak wiele ułatwiają inteligentne instalacje. Zobacz, jak proste jest bezprzewodowe sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, systemami bezpieczeństwa oraz innymi procesami!

Czy systemy inteligentnego domu są całkowicie bezpieczne jeśli chodzi o włamania?


Statystyki pokazują, że budynki wyposażone w systemy inteligentne są bezpieczniejsze niż zwykłe budynki. Dotyczy to nie tylko włamań, ale również pożarów czy zalań.

Oczywiście wiele zależy od algorytmów szyfrujących, które zastosowano do zabezpieczenia transmisji danych między modułami.

W systemie inteligentnego domu Grenton użyliśmy bardzo bezpiecznego algorytmu AES, który do chwili obecnej nie został złamany i używany jest między innymi w systemach bankowości elektronicznej. Systemy inteligentnych domów Grenton to gwarancja bezpieczeństwa!

Co w przypadku gdy któryś z modułów systemu ulegnie awarii? Czy cały system przestanie działać?


Systemy inteligentnego domu Grenton to prawdziwie inteligentne rozwiązania domowe, przygotowane na każdą ewentualność. Awaria jednego modułu nie powoduje problemów w działaniu pozostałych – dalej mogą one w pełni realizować swoje funkcje.

By ułatwić usunięcie ewentualnej awarii, system ,,inteligentny dom” Grenton wyposażony został w mechanizmy, dzięki którym wymiana uszkodzonego modułu powoduje praktycznie automatyczne przeniesienie konfiguracji na nowy moduł.

Warto jednak podkreślić, że inteligentne moduły Grenton produkowane są w krajach Unii Europejskiej z użyciem najwyższej jakości komponentów, pochodzących od wiodących światowych dostawców. Dzięki temu, moduły systemu Grenton niezwykle rzadko ulegają awarii. Nie każdy producent jest w stanie zapewnić podobną jakość. Inteligentny dom Grenton to gwarancja niezawodności.

Czy mogę zintegrować system Grenton z instalacją alarmową?


Tak. System Grenton umożliwia łatwą integrację właściwie z każdą standardową centralką alarmową.

Dzięki integracji systemu automatyki budynkowej z centralą alarmową, uzyskujesz dostęp do nowych funkcjonalności. Będziesz mógł uzbroić alarm np. przy pomocy pilota RTV lub smartfona bądź uruchomić oświetlenie, gdy dojdzie do aktywacji alarmu w domu lub mieszkaniu.

Gdzie przechowywana jest konfiguracja systemu?


W systemie Grenton, cała konfiguracja inteligentnego budynku zawarta jest w pliku, który możesz przechowywać w wielu kopiach, w bezpiecznym miejscu.

Gdy zmieniasz konfigurację, dane przesyłane są do modułów CLU, które przechowują je w swojej pamięci nieulotnej. W przypadku konieczności wymiany modułu CLU, system sam skopiuje odpowiednie dane z pliku do nowego modułu.

Dzięki temu, nawet w razie awarii dowolnego modułu, system sam zadba, by wcześniejsza konfiguracja została przywrócona, a inteligentne instalacje znów będą działać bez zarzutu.

A co ze sterowaniem oświetleniem?


Funkcje inteligentnego budynku to znacznie więcej niż alarm i ogrzewanie. Inteligentne instalacje elektryczne Grenton oferują również bezprzewodowe sterowanie domowym oświetleniem przez WiFi. Możliwe jest ustawienie inspirującej sceny, programowanie trybów na różne okazje, a nawet sterowanie światłem właśnie za pomocą WiFi. Instalacja inteligentnego domu to także kontrola nad jasnością w całym mieszkaniu, domu, budynku.

Wszelkie konfiguracje są zapisywane i przechowywane w pamięci naszego systemu. Właśnie tak wygląda działanie inteligentnych domów – proste, bezprzewodowe, maksymalnie wygodne! Inteligentna instalacja elektryczna to coś, czego potrzebujesz, by cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem.