Wiele się mówi o oszczędnościach jakie przynoszą instalacje inteligentnego domu. Skąd jednak biorą się te oszczędności, skoro moduły automatyki budynkowej podczas działania same zużywają prąd? Przecież dom wyposażony w taki system powinien zużywać więcej energii niż standardowy budynek!

Odpowiedź jest prosta: oszczędności w inteligentnym domu biorą się ze znacznie efektywniejszego gospodarowania energią i wodą. To, co zaoszczędzimy wykorzystując inteligentne funkcje jakie oferuje system, zdecydowanie przewyższa zużycie energii potrzebnej do działania modułów.

Dom energooszczędny?

W budynku mieszkalnym energia zużywana jest przede wszystkim na ogrzewanie, klimatyzację, oświetlenie i wentylację. I w każdym z tych obszarów inteligentny system może pomóc w zmniejszeniu wydatków na energię poprzez bardziej efektywne sterowanie. Przykładowo system inteligentnego domu pozwala w niezwykle precyzyjny sposób regulować temperaturę poszczególnych pomieszczeń, dopasowując ją do pory dnia i tygodnia. A czasowe obniżenie temperatury pomieszczenia już o 2-3 stopnie przekłada się na zauważalny spadek zużycia energii.

Ktoś oczywiście może powiedzieć, że przecież istnieją sterowniki ogrzewania czy klimatyzacji, które również realizują podobne funkcje. I będzie miał rację. Jednak problem w tym, że tylko inteligentny budynek umożliwia pełną integrację wszystkich systemów i czujników znajdujących się w domu oraz stworzenie najbardziej optymalnych scenariuszy, co przynosi oszczędności na poziomie niemożliwym do osiągnięcia przy pomocy standardowych sterowników ogrzewania czy klimatyzacji.

Gdy do systemu inteligentnego domu podłączymy nie tylko ogrzewanie, ale również klimatyzację, rekuperator i rolety, wystarczy stworzyć odpowiednie reguły by wszystkie te systemy zaczęły współdziałać. Dla przykładu, gdy wychodzisz z domu, system GRENTON obniży temperaturę w całym budynku a po pewnym czasie zmniejszy intensywność wentylacji, włączając ją jedynie okresowo. Wyłączy również wszystkie te odbiorniki prądu, które nie muszą być włączone pod Twoją nieobecność (np. router Wi-Fi czy telewizor w trybie „stand by”). Na jakiś czas przed Twoim powrotem, GRENTON automatycznie przywróci dom do poprzedniego stanu, by powitał Cię ciepło i przytulnie.

Bardziej efektywne oświetlenie

Oczywiście ogrzewanie i klimatyzacja to tylko jeden z obszarów w którym możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Duże pole do oszczędności to oświetlenie. Zastosowanie inteligentnych regulatorów natężenia światła, które w ogromnym stopniu zmniejszają zużycie energii lamp halogenowych czy automatyczne wyłączanie oświetlenia w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, również przynosi duże oszczędności.

Inteligentne sterowanie roletami zewnętrznymi

A co z roletami zewnętrznymi? Nawet najlepsze okna nie dają tak dobrej izolacji jak ściany, więc zamknięcie rolet na pewno przełoży się na zmniejszenie strat energii przez okna, zwłaszcza gdy wieje zimny wiatr. Oczywiście chyba nikt z nas nie lubi siedzieć w salonie przy ciągle zamkniętych roletach. I tu po raz kolejny system inteligentnego domu pokazuje swoją przewagę! GRENTON może ciągle monitorować obecność osób w pomieszczeniach i automatycznie zamykać rolety tam, gdzie przez dłuższy czas nikt nie przebywa.

Powyższe pomysły to tylko kilka możliwości. Podobnych scenariuszy możesz stworzyć bardzo wiele! Gdy zastanowisz się, gdzie możesz zaoszczędzić energię na pewno przyjdzie Ci do głowy wiele pomysłów – w systemie GRENTON każdy z nich zrealizujesz kilkoma kliknięciami.