Zastanawiasz się, jak oświetlić swój dom lub mieszkanie? Linia światła LED to jeden z celów, jakie stawiają przed nami nasi Klienci. Dzięki niej nasze systemy oświetleniowe prezentują się niezwykle atrakcyjnie, ale zyskują także na funkcjonalności. Przekonaj się, co to jest linia światła LED i zdecyduj się na takie oświetlenie w swoim domu, biurze czy innym pomieszczeniu użytkowym.

Na końcu artykułu znajdziesz szczegółową tabelę prezentującą możliwości uzyskania linii światła dla poszczególnych profilii Kluś Design. 

Co to linia światła?

Zanim wyjaśnimy, jak uzyskać linię światła LED, warto wyjaśnić, czym ona tak dokładnie jest. Linia światła to po prostu zestaw oświetleniowy z taśmą świecący wzdłuż osłonki/klosza całą swoją powierzchnią. Pojedyncze punkty wyznaczane przez diody nie są widoczne. Pozwala to na wykonywanie unikalnych instalacji dekoracyjnych, niedostępnych dla wcześniej stosowanych typów oświetlenia. Bazując na taśmach LED i profilach aluminiowych, można stworzyć praktycznie nieskończenie długą linię oświetleniową, czego efektem będzie ciągła, intensywna linia świetlna. Bez "groszków" czy "koralików", jak nazywają to roboczo Klienci szukający wysokiej klasy rozwiązań.

Linia światła LED

Kluczem do stworzenia linii światła jest wybór odpowiedniego profilu, klosza oraz paska taśmy LED. Nie polecamy robić tego w ciemno. W związku z tym przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Jak głębokość i szerokość profilu wpływa na linię światła?

Głębokość i szerokość profilu wpływa na linię światła poprzez regulację kierunku i siły światła. Pamiętaj, że gdy mówimy o "linii światła", mamy na myśli również kształt, rozmiar profilu, rodzaj osłonki i liczbę pasków LED. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaki efekt chcesz osiągnąć. Na przykład, jeśli chcesz uzyskać bardzo precyzyjną, regulowaną linię światła, konieczne może być zastosowanie specjalnego profilu z soczewkową osłonką, taką jaką spotkasz w profilu Regulor. Zwykle jednak szukamy profili o głębokości pozwalającej na uzyskanie rozproszonej linii światła. Tu obowiązuje zasada, że czym głębszy profil, tym lepszy efekt. Jeśli chodzi o szerokość, to ma głównie wpływ na ilość pasków LED koniecznych do wklejenia w profil. Niższe, szersze profile, takie jak Giza, Giza-LL czy Ikon wymagają minimum dwóch lub trzech rzędów taśm, aby uzyskać linię światła.

Co to jest gęstość LED?

Gęstość LED to ilość diod LED na jeden metr bieżącej taśmy. Jest to istotny parametr, ponieważ wpływa bezpośrednio na intensywność światła oraz sprawność energetyczną całego układu. Im większa gęstość, tym więcej światła i lepsza efektywność. Jeśli więc chcesz uzyskać naprawdę pełną linię światła w płytszym profilu, to lepiej wybrać diodę o większej gęstości taką, jaką gwarantuje np. taśma K-CR-1820-HD-24V czy WP-K-1910HDIP6524V. Oczywiście linię światła w profilach głębszych, takich jak Kozel, Lipod czy nawet PDS-4-Plus i Kozma możemy np. z osłonką Liger czy Liger-22 uzyskać już przy taśmach o gęstości 130-160 diod np. K-0960-24V czy seria o podwyższonym CRI95+ K-HE-1440-24V. Natomiast w przypadku dodatkowego oświetlenia — nisz sufitowych, szyn karniszowych, miejsc, w których klosz nie jest widoczny, można zdecydować się na taśmy LED o niższej gęstości, np. K-0480-24V lub K-HE-0480-24V.

Jak osłonka rozprasza światło?

Poza profilami i paskami LED, do utworzenia linii światła potrzebne są także dobrane osłonki/klosze. Służą one przede wszystkim do rozproszenia światła i ochrony taśmy LED. Wybierając osłonki, kieruj się tym, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeżeli chcesz, żeby światło było bardziej rozproszone, wybierz osłonki mleczne lub mrożone. Jeśli priorytetem jest, jak największa moc świecenia wybierz osłonki transparentne o bardzo wysokiej przepuszczalności światła. Jeżeli najważniejszy jest design, a kolor czarny ładnie będzie się zgrywać lub kontrastować z Twoimi wnętrzami, w naszej ofercie znajdziesz też osłonki czarne. Najczęściej wybieraną osłonką jest mleczny klosz Liger, Liger-22, Liger-50. Przyzwoitą przepuszczalność światła, świetne parametry techniczne w tym odporność na promieniowanie UV i możliwość zastosowania na zewnątrz łączy ona z fantastycznymi właściwościami rozpraszającymi.

Dla usystematyzowania, dostępne są trzy typy osłonek:

  • przezroczysta — taka osłonka przepuszcza najwięcej światła. Dzięki temu jest ono bardziej intensywne, ale uzyskanie linii światła jest niemożliwe, a rozproszenie także jest tu minimalne.
  • mleczna — najlepiej rozprasza światło. Dzięki temu jest ono bardziej delikatne, miękkie i najlepiej wypełnia pomieszczenia światłem. Właśnie ten rodzaj klosza jest najczęściej wybierany do stworzenia linii światła.
  • czarna — przepuszcza najmniej światła. Pełni funkcję głównie dekoracyjną z dużymi naciskiem na design. Światło takie jest nieco zmienione w porównaniu do barwy światła zadeklarowanej dla poszczególnych taśm LED.

Zanim zdecydujesz, z jakich elementów złożyć swoją oprawę, skontaktuj się z naszym doradcą.

By ułatwić wybór profilu, w Vidom przygotowaliśmy profile LED:

  • do oświetlenia głównego,
  • do oświetlenia mebli,
  • do podświetlenia nisz,
  • do oświetlenia schodów,
  • do oświetlenia dróg i podłóg,
  • do oświetlenia szyb, reklam, krawędzi,
  • do budowy kinkietów.

Podsumowując, aby stworzyć linię światła, trzeba wybrać odpowiedni profil. Kluczowy jest także wybór odpowiedniej osłonki na profile. Dzięki temu, przy doborze odpowiedniej osłonki, montując w profilu wybrane przez siebie taśmy LED, uzyskasz dokładnie taki efekt, o jakim myślałeś.

Na koniec obiecana TABELA LINII ŚWIATŁA dla poszczególnych profilii Kluś oferowanych przez nas. 

Razem z nami zainstaluj systemy inteligentnego domu. W kategorii oświetlenia mamy dla Ciebie profile LED, taśmy LED oraz osłonki na profile LED wraz ze wszystkimi akcesoriami ułatwiającymi ich montaż.